Vestibüler Rehabilitasyon Kimlere Uygulanmalı /Uygulanmamalı ?

Her baş dönmesi veya dengesizlik şikayeti ile gelen hasta ya da vestibüler hastalıkların hemen hepsinde vestibüler rehabilitasyon kullanılmamalıdır. En önemli faktör hasta katılımı ve becerisidir. Altta yatan nedenler belirlenmeli ve hastaların semptomlarına yardım edecek şekilde kişiye uygun rehabilitasyon programı oluşturulmaktadır. Amacımız semptomları düzeltmektir, kesin tedavi yöntemi değildir ve bu konuda mutlaka hastaya bilinçlendirmek gerekir.

Genel açıdan baktığımızda, uzun zamandan beri dizziness şikayeti olan kronikleşmiş, kompanse edilemeyen unilateral ve vestibüler bilateral kayıplarda, araç tutması (motion sickness), pozisyonel dizziness’larda ve değişkenlik göstermeyen vestibüler lezyonlarda ve hareket intoleransı olan bireyler “Vestibüler Rehabilitasyon” uygun görülebilir.

Meniere hastalarında (fluktuasyon gösteren), akut fazda olan vestibüler kayıplarda, santral vestibüler lezyonlarda kontrendikedir. Aynı zamanda servikal artrit ve vasküler bozukluklarda adaptasyon (baş hareketleri) egzersizleri etkili gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir